Společnost Amazon: Stále preferujeme Černovickou terasu...

Společnost CTP připravující stavbu logistického centra amerického internetového obchodu Amazon na brněnské Černovické terase se projektu nevzdává. Její zástupci to oznámili ve středu dopoledne. Stále chtějí prosadit změnu územního plánu, která má stavbu umožnit.

 

„Budeme nadále usilovat o to, aby se tato změna předložila ke schválení na jednání příštího zastupitelstva, které je patnáctého dubna. Návrh je připravená podpořit i vláda a ministerstvo průmyslu a obchodu," uvedla mluvčí společnosti Jana Bakešová.

Právě kvůli nesouladu stavby s územním plánem odmítli zastupitelé města minulý týden v úterý podpořit uzavření smluv o stavbě. Obávali se mimo jiné žalob za zmařenou investici. „Není vyloučeno, že by městu vznikla škoda také trestně právní zodpovědnost pro zastupitele. Na škodě města Brna by se totiž podíleli, protože stavbu nelze umístit bez změny územního plánu. Platí to pro brněnské občany a firmy a platit to musí i pro Amazon," řekl minulý týden Šťástka.

Lokalita Černovických teras v Brně je podle zástupců CTP pro Amazon ideální. „Toto bylo několikrát potvrzeno přímo ze strany Amazonu. Pozemky jsou připraveny pro výstavbu a souhrn podmínek, který je Brnu navrhován ze strany Amazonu, státu a CTP, je unikátní. Primátor Roman Onderka navrhl tento projekt projednat na jednání příštího zastupitelstva. Do té doby by měla být problematika změny územního plánu již vyřešena. Během příštích týdnů totiž budou mít všechny zúčastněné strany příležitost pokračovat v přípravě projektu a vyjasnit si navzájem dosud nezodpovězené otázky tak, aby byly všechny strany spokojené," řekla Bakešová.

Podle společnosti CTP nese vinu na zdržování rozhodnutí brněnský magistrát. „Dvakrát vydal vyjádření, že stavba je v souladu s územním plánem. Dvacátého ledna jej pak změnil," upozornila Bakešová.

Zároveň firma obvinila Občanskou demokratickou stranu, jejíž zastupitelé upozorňovali na hlavní problémy, že nejedná profesionálně, záměrně blokuje projekt Amazon a vyhrocuje situaci. „Tyto skutečnosti tak bohužel jen potvrzují, že ODS je nekompetentní a nespolehlivá politická strana, která nerespektuje učiněné dohody a nejedná v souladu s tím, co říká," řekla Bakešová. Připomněla skutečnost, že zastupitelé strany projekt zpočátku odmítali podpořit kvůli hrozící velké dopravní zátěži. Po domluvě o stavbě dálničního nadjezdu pak našli jiný problém.

Zastupitel a radní ODS Vít Blaha považuje vyjádření CTP za komické. „Nám z jejich strany taky přišel dopis. O tom, že chtějí pokračovat. Ale nebylo tam nic o naší spolehlivosti či nespolehlivosti. Máslo na hlavě přitom není na naší straně, ale u developera. My jsme rozporovali faktické hledisko. To, že změny neprošly komisemi, mělo být řešeno z jejich strany," řekl Blaha.

Další zastupitel za ODS Stanislav Michalík považuje vyjádření CTP za poněkud zvláštní. „Taková slova jsou od CTP trochu levárna. Na podobné vyjádření nárok mají, ale pravda je na opačné straně. My jsme už v únoru na všechny problémy upozorňovali. Na to, že lokalita u letiště je lepší třeba i kvůli tomu, že k ní vede vlečka. Mluvili jsme i o dopravní zátěží a nesouladu s územním plánem, ale to zapadlo. Každopádně si myslím, že upozornit na chyby je profesionální," řekl Michalík.

Pozastavil se přitom nad tím, že CTP obviňuje ze záměrného blokování jen ODS. V zastupitelstvu totiž svůj hlas projektu nedali ani zastupitelé ostatních stran. „Je to dost nefér. Vypadá to, že začala volební kampaň," poznamenal Michalík.

Zatím stále platí také nabídka vedení Jihomoravského kraje. Ten chce Amazon v Brně udržet tím, že mu poskytne pozemek u tuřanského letiště.

Autor: Petr Jeřábek